Alfabéta-díj

A wiki.kepregeny.net wikiből

Az Alfabéta-díj az év legjobb új magyar képregényeinek az elismerése, gazdája a Magyar Képregény Szövetség. A díjakat a tavaszi képregényfesztiválon adják át. Alapítás éve: 2006.

Tartalomjegyzék

Kép-regény kategória

Meghatározás: Az első kiírás szerint 20 oldalnál hosszabb, önállóan vagy folytatásokban megjelent képregények, majd önálló kiadványban megjelent képregények

2006: A Rév 1: A hívó (írta és rajzolta Odegnál Róbert, kiadó: Vad Virágok Könyvműhely)

Helyezettek: Kalyber Joe 1: A kezdet (írta és rajzolta Pilcz Roland) és Perseus kapitány visszatér (írta és rajzolta Fazekas Attila)

2007: Bürokraták (írta Oroszlány Balázs és Németh Áron, rajzolta Brazil, megjelent a Roham magazinban)

Helyezettek: Tűzvihar 1956 (írta Bán Mór, rajzolta Fazekas Attila) és Kalyber Joe 2: Eső (írta és rajzolta Pilcz Roland)

2008: A Gemini-jelentés 1: Ikervadászat (írta Korcsmáros Péter regénye alapján Bayer Antal, rajzolta Fazekas Attila, kiadó: Képes Kiadó)

Helyezettek: Tinglitangó (írta és rajzolta Vass Mihály), Csak egy átlagos hétfő (írta és rajzolta Fekete Imre) és Kulo City (írta és rajzolta Stark Attila)

2009: Stroboscopa (írta Kemenes Iván és Varga Péter, rajzolta Kemenes Iván, szerzői kiadás)

Jelöltek: Spirál (írta Futaki Attila és Nikolényi Gergely, rajzolta Futaki Attila), A fiú, akit Zsuzsinak hívtak (írta és rajzolta Felvidéki Miklós) és Johnny Fellow Navigátor #0 (írta és rajzolta Brazil)

2010: Pestblog.hu (írta Ábrai Barnabás és Mikó Csaba, rajzolta Ács Zsolt, kiadó: Roham)

Jelöltek: 12 óra (írta és rajzolta Ács Zsolt), Bábel verme (írta Kemenes Iván és Varga Péter, rajzolta Kemenes Iván) és Kalyber Joe 4-5: Angyalok a pokolban (írta és rajzolta Pilcz Roland)

2011: Ágoston, nukleáris baromfi (írta és rajzolta Vass Róbert, kiadó: Nero Blanco Comix)

Jelöltek: Deveraux: A hazavezető út 1-2 (írta és rajzolta Papp Imre), Hidegbéke (írta és rajzolta Kuczora Zsolt), Kalyber Joe 6: Árnyak (írta és rajzolta Pilcz Roland) és Lencsilány (írta és rajzolta Lakatos István)

2012: Irreverzibilis (írta és rajzolta Szabó Levente, kiadó: Képes Kiadó)

Jelöltek: Deveraux: A hazavezető út 3-4 (írta és rajzolta Papp Imre), Némajáték (írta és rajzolta Felvidéki Miklós), Scrap (írta és rajzolta Szabó Levente) és Theo 1 (írta Vári Tamás és Sebestyén Bence, rajzolta Vári Tamás)

2013: Slusszkulcs Klán (írta és rajzolta Hegedűs Márton, kiadó: Libri)

Jelöltek: Ágoston, nukleáris baromfi ezer élete (írta és rajzolta Vass Róbert), Csizmás Kandúr (Perrault meséje nyomán írta és rajzolta Stark Attila), Hunyadi: A hajnalcsillag fénye (írta Bán Mór, rajzolta Fazekas Attila), KOHO (írta és rajzolta Nothóf Ferenc), és Papp Laci, a londoni olimpia bajnoka (írta Pertics Róbert, rajzolta Felvidéki Miklós)

2014: A munka gyümölcse (írta Pádár Ádám, rajzolta Molnár Gábor, kiadó: 5Panels)

Jelöltek: Gépjárómű 2 (írta és rajzolta Budai Dénes), Hey Jude: Koli (írta és rajzolta Koska Zoltán), Mohács kommandó (írta Bán Mór, rajzolta Fazekas Attila) és Semmi (írta és rajzolta Lénárd László)

2015: Az ellopott futár (Rejtő Jenő regénye alapján Kiss Ferenc forgatókönyvéből írta és rajzolta Garisa H. Zsolt, kiadó: Kilencedik.hu)

Jelöltek: The Beatles 2: They say it’s your birthday (írta és rajzolta a Cloudy Team), Firkabúcsú (írta és rajzolta Koska Zoltán), Majomdaráló 2 (írta és rajzolta Madarász Gergely) és Testvérek (írta és rajzolta Szebeni Péter)

2016: 5Pallos, 1. rész (írta és rajzolta Molnár Gábor, EpicLine 13)

Jelöltek: Café Postnuclear (írta Szűcs Gyula, rajzolta Budai Dénes), A Hegy: Töredékek (írta Varga Bálint Bánk, rajzolta Pintér Márk), Talaj (írta Borbás Bence, rajzolta Borbás Márton) és Titkos Társaság 1-5 (írta és rajzolta Koska Zoltán)

2017: Kittenberger: Fabriqué en Belgique (írta Somogyi György és Dobó István, rajzolta Tebeli Szabolcs, magánkiadás)

Jelöltek: Latex lovagjai (írta és rajzolta Turai Balázs, Lucas Grande (írta és rajzolta Ambrus Izsák, Pipien Molestus (írta és rajzolta Vidák Zsolt és Rabtársak a gulagon (írta Dávid Ádám, rajzolta Németh Gyula)

Kép-novella kategória

Meghatározás: eredetileg 3-20 oldalas képregények, majd antológiákban vagy magazinokban megjelent rövid képregények

2006: A gömb (írta Hauck Ferenc, rajzolta Fekete Imre, megjelent a Fekete-Fehér Képregényantológia 2. számában)

Helyezettek: Ripper jr. (írta és rajzolta Győri Tibor), Fohász (írta Péteri Gábor, rajzolta Cserkuti Dávid) és Torony (írta és rajzolta Gáspár Tamás)

2007: Vasárnapi szafari (írta és rajzolta Vass Richárd, megjelent a Galaktika magazinban)

Helyezettek: Csak oda (írta Herega Zoltán, rajzolta Győri Tibor), A torony (írta Fekete Imre, rajzolta Cserkuti Dávid), Guta nyomozó esetei (írta és rajzolta Lanczinger Mátyás) és Az utas (írta Sárközi Mátyás, rajzolta Futaki Attila)

2008: Parlamenti túlóra (írta Szabó Jenő, rajzolta Gáspár Tamás, megjelent a Kép, Regény, Szabadság kiállítást kisérő képregényfüzetben és Pinkhell 4. számában)

Helyezettek: Noname (írta és rajzolta Felvidéki Miklós), A halál és az iránytű (írta Jorge Luis Borges nyomán Zorro de Bianco, rajzolta Fritz Zoltán) és Egy szomorú szörny sztori (írta és rajzolta Vincze Nóra)

2009: Miserere homine (írta és rajzolta Lakatos István, megjelent a Műút magazinban)

Jelöltek: Kántor (írta és rajzolta Kovács Péter), Whole car (írta Árva-Szabó Péter, rajzolta Horváth Henrik) és Az apák bűne (írta Christianna Brand nyomán Zorro de Bianco, rajzolta Graphit)

2010: Vasárnap (írta és rajzolta Lakatos István, megjelent a Pinkhell 6. számában)

Jelöltek: Ágoston, nukleáris baromfi: Állati emlék (írta és rajzolta Vass Róbert), Bóni és Tim: Mennyei szerencse (írta és rajzolta Tálosi András), Orlando (írta Zorro de Bianco, rajzolta Graphit) és Short Message Service #4 (írta és rajzolta Brazil)

2011: Korhelyhajhászat (írta és rajzolta Fritz Zoltán, megjelent a Pinkhell 7. számában)

Jelöltek: A csomag (írta és rajzolta Haránt Artúr), Az új Bábel (írta és rajzolta Koska Zoltán), Csendkirály (írta Árva-Szabó Péter, rajzolta Horváth Henrik) és Inverz (írta és rajzolta Vári Tamás)

2012: Jazz (írta és rajzolta Haránt Artúr, Árva-Szabó Péter verse nyomán, megjelent a Papírmozi 4. számában)

Jelöltek: Ágoston, nukleáris baromfi: Prelúdium az űrhöz (írta és rajzolta Vass Róbert), Digitális karácsony (írta és rajzolta Halter András), Elsők (írta Árva-Szabó Péter, rajzolta Kiss János) és "Vas világ a rend" (írta Árva-Szabó Péter, rajzolta Horváth Henrik)

2013: Csordás Dániel képregényblogja

Jelöltek: 48-asok: Kártyaparti a Károlyi-palotában (írta Bayer Antal, rajzolta Varga Zsolt), Filmstrip (írta és rajzolta Fritz Zoltán), Petőfi Sándor és a gyilkos robotok a jövőből (írta és rajzolta Ács Zsolt), Szabó Ádám és Szász György kalandjai (írta és rajzolta Koska Zoltán) és Virtus (írta és rajzolta Süli Andrea)

2014: Szekerce és Szemerce kalandjai, 1. rész (írta és rajzolta Molnár Gábor, megjelent az EpicLine 2. számában)

Jelöltek: Firka kapitány csodálatos kalandjai (írta és rajzolta Koska Zoltán), Majomdaráló: Meriadán (írta és rajzolta Madarász Gergely), Tivadar és Ernő kalandjai (írta és rajzolta Pilcz Roland) és Valamilyen Hivatal: Köd és Nyák; Nyavaly (írta és rajzolta Lőrinczi Balázs)

2015: A vonal (írta Matuszka Máté, rajzolta Kálmán Áron, megjelent az Merénylet Szarajevóban antológiában)

Jelöltek: A betemetett képek bányája (írta és rajzolta Csordás Dániel), Ismeretlen mester (írta és rajzolta Halter András), Majomdaráló: Univerzoom (írta és rajzolta Madarász Gergely) és Várakozó álláspont (írta és rajzolta Oravecz Gergely)

2016: Idő kérdése (írta és rajzolta Csordás Dániel, megjelent az Szépirodalmi Figyelő 2015/2. számában)

Jelöltek: Guta nyomozó esetei: Korrekt ügymenet (írta és rajzolta Lanczinger Mátyás), Isonzói ajándékok (írta és rajzolta Téjlor), A könyvjelzőkészítő (írta Lénárd László, rajzolta Sárdi Katalin), Majomdaráló: Nőuralom (írta és rajzolta Madarász Gergely) és Nero Blanco és Pepita Ofélia: Egyszer élünk (írta Bayer Antal, rajzolta Brazil és többen)

2017: A gepárd pöttyei (írta és rajzolta Vincze Nóra, megjelent a Curved Cat Comics című kötetben

Jelöltek: Majomdaráló: Jánoska (írta és rajzolta Madarász Gergely), Szent Márton-képregények (írta Somogyi György, rajzolta Lanczinger Mátyás, Szomszédolás (írta Vincze Ferenc, rajzolta Csillag István) és Új képregények (írta és rajzolta Koska Zoltán)

Webcomic különdíj

Meghatározás: interneten publikált, az adott évben nyomtatásban még meg nem jelent képregények. 2011 és 2014 között a csak internetes megjelenések a kép-novellák közé számítottak. 2016-tól csak a teljesen új közléseket veszi figyelembe a zsűri.

2010: Csordás Dániel képregényblogja

Jelöltek: Napirajz (Merényi Dániel) és Sanyi, a bagoly (Szabó Éva)

2015: Inkább a Halál (Papp Imre)

Jelöltek: Csordás Dániel képregényblogja, Napirajz (Merényi Dániel), Sanyi, a bagoly (Szabó Éva) és Wheelerscomic (Jánka Ádám)

2017: A walesi bárdok (Csordás Dániel, Arany János nyomán)

Jelöltek: A Fekete Mappa (Lénárd László), Kettőskereszt (Halter András, Megrendelő blues/A Káli-medanszié (Dudás Győző, Még alakul (Oravecz Gergely) és Minden belefér (Oravecz Gergely)

Korábbi kategóriák

Kép-sor

Meghatározás: kép-csíkok, strip-jellegű 1 oldalas képregények. 2011-től a csak az interneten közreadott képregények is helyet kaptak ebben a kategóriában.

2006: Dodó (írta és rajzolta Marabu, megjelent a Kretén humormagazinban)

Helyezettek: Kovács Pistike (írta és rajzolta Fekete Imre), Tomster hihetetlen kalandjai (írta és rajzolta Pásztor Tamás), Szivárvány Köz (írta és rajzolta Zorro de Bianco) és Dr. Sör Kálmán matematikus (írta és rajzolta Göndöcs Gergely)

2007: Dodó (írta és rajzolta Marabu, megjelent a Kretén humormagazinban)

Helyezettek: Short Message Service (írta és rajzolta Brazil), Eduárd (írta Korcsmáros Péter és Korcsmáros Gábor, rajzolta Garisa H. Zsolt), Strip (írta és rajzolta Haragos Péter) és Kovács Pistike (írta és rajzolta Fekete Imre)

2008: Strip (írta és rajzolta Haragos Péter), megjelent a Papírmozi antológiában, az Eduárd fapados képregényújságban és a Nero Blanco Comixban)

Helyezettek: Dodó (írta és rajzolta Marabu), Tomster hihetetlen kalandjai (írta és rajzolta Pásztor Tamás) és Pernye (írta Szabó Jenő, rajzolta Tikos Péter)

2009: Papír(on) (írta és rajzolta Szentgyörgyi Ottó, megjelent szerzői kiadásban)

Jelöltek: Strip (írta és rajzolta Haragos Péter), Dr. Sör Kálmán matematikus (írta és rajzolta Göndöcs Gergely), Csöpögő könnycsöppök (írta és rajzolta Marabu) és A Naravan ostroma – epilógus (írta és rajzolta Kovács Péter)

2010: Dodó (írta és rajzolta Marabu, megjelent a Kretén humormagazinban)

Jelöltek: Gróf Balázs egyoldalasai és Tomster hihetetlen kalandjai (írta és rajzolta Pásztor Tamás)

2011: Blossza (írta és rajzolta Oravecz Gergely, megjelent a szerző blogján és a Műút magazinban)

Jelöltek: 60+ (írta és rajzolta Fritz Zoltán), A légy (írta és rajzolta Fórizs Gergely), Csordás Dániel képregényblogja és a Párkocka-csapat képsorai a hir24.hu portálon

2012: Csordás Dániel képregényblogja

Jelöltek: Filmstrip (írta és rajzolta Fritz Zoltán), Heti egy... (írta és rajzolta Koska Zoltán), Kultember (írta és rajzolta Halter András), Párkocka és Rocksztár leszek, mama! (írta és rajzolta Németh András)

Kép-perc

Meghatározás: 1-2 oldalas, antológiákban vagy magazinokban megjelent képregények

2007: 8 perc (írta és rajzolta Cserkuti Dávid, megjelent a Fekete-Fehér Képregényantológia 5. számában)

Helyezettek: Királylány (írta: Király Levente ötletéből Ábrai Barnabás, rajzolta Gáspár Tamás), Nero Blanco: A tanácsadó (írta Bayer Antal, rajzolta Lanczinger Mátyás), Példakép (írta és rajzolta Fekete Imre) és Puzzle (írta és rajzolta Göndöcs Gergely)

2008: Az ötödik napon (írta és rajzolta Kovács Péter, megjelent a Panel különszám 1-ben)

Helyezettek: Kovács Pistike (írta és rajzolta Fekete Imre), Sztív, aki annyira gonosz, hogy az már elviselhetetlen (írta Kemenes Tamás, rajzolta Vass Róbert) és Nem Némajáték előzetes (írta és rajzolta Felvidéki Miklós)

Címlap

Meghatározás: képregénylapok, kötetek, képregényes témájú magazinok címlapjai

2008: A díjat holtverseny miatt nem adták ki, mind az öt jelölt oklevelet kapott

Jelöltek: Papírmozi 3 (rajzolta Zorro de Bianco), Eduárd fapados képregényújság 9 (rajzolta Zorro de Bianco), Panel 5 (rajzolta Ábrai Barnabás), Pinkhell 3 (rajzolta Gáspár Tamás) és Pinkhell 4 (rajzolta Felvidéki Miklós)

2010: 12 óra (rajzolta Ács Zsolt)

Jelöltek: Bábel verme (készítette Csigás Gábor), Kiscsillag (rajzolta Madaras Andrea), Pestblog.hu (rajzolta Zorro de Bianco), Roham magazin 8. szám (rajzolta Baranyai András)

Adaptáció

Meghatározás: nem eredeti forgatókönyv alapján, többnyire irodalmi művek átdolgozásából készült képregények

2010: Mátyás király és az okos lány (népmese nyomán írta és rajzolta Lanczinger Mátyás)

Jelöltek: Egy kép a reneszánsz pokolból (DrMáriás novellája alapján írta és rajzolta Graphit), Fekete csönd (Csáth Géza nyomán írta és rajzolta Lakatos István), Kutyabiznisz (Jászberényi Sándor novellája alapján írta és rajzolta Lakatos István) és Találkozás egy öregembberrel (Karinthy Frigyes nyomán írta és rajzolta Koska Zoltán)

Improvizáció

Meghatározás: megadott témára, meghatározott idő alatt rögtönzött képregények

2010: Gödörben (írta és rajzolta Brazil)

Jelöltek: Álomutazó (Szabó Jenő szinopszisa alapján írta és rajzolta Kemenes Iván) Gödörben (írta és rajzolta Lanczinger Mátyás), Bóni és Tim: A szöktetés (írta és rajzolta Tálosi András) és A szörnyűséges lánctalpas bogár (írta és rajzolta Lakatos István)

Antológia

Meghatározás: kizárólag képregényeket tartalmazó magazin vagy kötet

2010: Pinkhell 6 (kiadó: Magyar Képregény Akadémia)

Jelöltek: Mátyás, a király antológia, Nero Blanco Comix 5. szám és Panel különszám 2.